Ile da się zrobić projektów tego samego wnętrza?

Czy wiesz, że patrzysz na dwie aranżacje tego samego wnętrza?

Będąc nieco bardziej precyzyjnym są to 2 części domu bliźniaka o prawie identycznym rozkładzie. Według życzenia naszych klientów zostały zaprojektowane w zupełnie innych stylach, a funkcjonalność obu przestrzeni została dostosowana do jej przyszłych użytkowników.Zdając sobie z tego sprawę można zadać sobie pytanie…

Ile tak właściwie aranżacji jednego wnętrza można stworzyć?

Zastanawialiście się kiedyś ile można zrobić z jednym wnętrzem? Nawet zakładając zbliżony budżet, klasę materiałów czy czas realizacji? Spieszymy z odpowiedzią: teoretycznie to… nieskończenie wiele! A jak kwestia wygląda w praktyce?

Najważniejszym czynnikiem są preferencje użytkowników przestrzeni. I nie mamy na myśli tylko aspektu estetycznego, ale przede wszystkim funkcjonalność. To jak będzie wyglądało dane wnętrze zależeć powinno od tego kto będzie w nim mieszkał: ile osób, czym się zajmują, jak dużo rzeczy mają? Wydaje się to oczywiste, ale w dużym stopniu decyduje o sposobie aranżacji wnętrza. Inaczej zaprojektujemy tę samą przestrzeń dla singielki, która uwielbia gotować i często urządza spotkania z przyjaciółmi, a inaczej dla zabieganego małżeństwa z dwójką dzieci i psem.

Praktyczny przykład?

Kuchnie dla osoby która ma 160 cm wzrostu i dla osoby, która ma 200 cm będą zupełnie inne . Dla niższego użytkownika blat będzie na innej wysokości, również kwestia górnych wiszących szafek może być inaczej rozwiązana, ponieważ niska osoba do większości półek może nie dosięgać.

Ilustracja z książki Neufert. „Podręcznik projektowania architektoniczno – budowlanego” przedstawiająca wymogi ergonomii w kuchni.

Zawsze w grę wchodzą też indywidualne przyzwyczajenia i preferencje przyszłych użytkowników, które zazwyczaj determinują ostateczny układ danej przestrzeni. Trzymając się przykładu kuchni – jedna osoba dużo gotuje i potrzebuje dużo blatu roboczego oraz funkcjonalnej wysokiej zabudowy na przechowywanie sprzętów kuchennych, druga lubi przechowywać rzeczy w szufladach i korzysta tylko z mikrofalówki, trzeciej wygodnie korzysta się z szafek typu cargo i lubi ciekawe systemy do organizacji rzeczy wewnątrz szafek. Ile osób, tyle odmiennych gustów i stylów życia. To właśnie tego typu detale i pozornie nieistotne szczegóły mają ogromny wpływ na ostateczny wygląd wnętrza.

Jak wygląda aranżowanie przestrzeni we współpracy z projektantem, czyli: jak stworzyć funkcjonalne wnętrze?

Pierwszym etapem współpracy z projektantem zawsze jest wywiad z klientem i dokładna analiza jego potrzeb. Następnie architekt wnętrz przygotowuje kilka rzutów koncepcyjnych, przedstawiających z góry rozmieszczenie wszystkich mebli i najważniejszych sprzętów, oznaczenie stref funkcjonalnych – a to wszystko z wymiarami i opisami.Dla jednego wnętrza jesteśmy w stanie opracować kilka układów przestrzennych, które pozostają w zgodzie z ergonomią i mają być komfortowe dla użytkowników. Klient zawsze ma wybór między różnymi ustawieniami, w ten sposób możemy indywidualnie dopasować wnętrze do jego stylu życia. Podsumowując: wszystko zależy od preferencji użytkowników, to właśnie wasze potrzeby zawsze determinują układ danego pomieszczenia.

Tutaj przykładowe rzuty naszych dwóch projektów:

Mieszkania zaprojektowane zostały dla dwóch młodych małżeństw, które kupiły dwie części domu – bliźniaka. Projekty te ilustrują tezę o nieograniczonych możliwościach zorganizowania… tego samego (no dobrze, takiego samego) wnętrza :). Ten sam układ – różne oczekiwania i gusta – i jakże odmienne, choć nieustannie funkcjonalne projekty.

Projekt pierwszy: ‘Soft-loft na czarno’

Całość projektu możecie obejrzeć tutaj:

https://www.facebook.com/BIGIDEAstudioprojektowe/photos/a.692930307452990/2794788447267155/?type=3

Pierwsze wnętrze odzwierciedla fascynację przestrzeniami industrialnymi naszych klientów – cegła, beton, metalowe czarne elementy w meblach. Całość miała jednak pozostać przytulna i domowa. Klienci oczekiwali pojemnej, wysokiej zabudowy w kuchni, miejsca na książki i dobrego doświetlenia wnętrza. W przestrzeni miały pojawić się również rośliny. Wymogi odnośnie użytych materiałów również były dokładnie zdefiniowane już na samym początku naszej współpracy – klienci szybko wybrali podłogę w jodełkę, wymarzony typ balustrady do schodów itp. W trakcie współpracy odkryłyśmy, że klienci nie boją się też ciemnych kolorów i dużych kontrastów we wnętrzu.

Oto efekt:

Projekt drugi: ‘Boho-maz na biało’

Całość projektu możecie obejrzeć tutaj:

https://www.facebook.com/BIGIDEAstudioprojektowe/photos/a.692930307452990/2796728037073196/?type=3&theater

Wizja wnętrza drugiego mieszkania tak właściwie nie istniała, a dodatkowo czas na przygotowanie projektu był bardzo krótki. Po wspólnym przejrzeniu i zapoznaniu się z inspiracjami doszliśmy do wniosku, że najbardziej klientom podobają im się wnętrza nawiązujące do stylu boho, w jasnej kolorystyce, z naturalnymi materiałami – dużą ilością drewna i wikliny, pojawiającymi się etnicznymi czarno-białymi wzorami. Te wskazówki spowodowały że w krótkim czasie powstał projekt, który idealnie wpasował się w gust klientów. Wnętrze miało mieć lekką, swobodną aranżację, ale nie być przy tym zagracone. Potrzebne było dobrze zorganizowane miejsce do przechowywania, a ważnym elementem salonu miał stać się bio-kominek oraz wprowadzona do przestrzeni zieleń.

Oto efekt:

W ten sposób wytyczne od klientów wyznaczyły dla nas dwie zupełnie różne ścieżki stworzenia projektu. Uważamy, że tego rodzaju indywidualne podejście jest najlepszą drogą do stworzenia idealnego, szytego na miarę wnętrza, w którym jego użytkownicy będą się dobrze czuli.

Jak wybrać stylistykę wnętrza? Słowem: jak przekazać swoje oczekiwania?

Jak określić w jakim stylu ma być wnętrze? Sformułowania takie jak: styl skandynawski, boho, czy eklektyczny nic wam nie mówią? Są to bardzo ogólnikowe „etykietki” i wiele może się pod nimi kryć, dlatego w przygotowaniach do projektowania wnętrza operujemy przede wszystkim obrazem. Dopiero na podstawie wspólnego obejrzenia inspiracji, wzorników, materiałów jesteśmy w stanie określić co naprawdę Wam się podoba. Obejrzenie różnych typów wnętrz i zapoznanie się z wyznacznikami danych styli na pewno się przyda, ale nie jest najważniejsze. Możemy styl Waszych mieszkań i domów nazywać według dowolnej klasyfikacji, ale tak naprawdę to od rzetelnego wywiadu i wyczucia projektanta zależy czy wszystkie elementy w Waszym wymarzonym wnętrzu będą trafiały w Wasz gust.

Dlatego nie sugerujcie się plakietkami i schematami, ważne jest przede wszystkim aby oglądać, rozmawiać i otwarcie mówić o elementach które się podobają i które są dla Was ważne. Dobry projektant potrafi zaprojektować wnętrze w każdym stylu i będzie wiedział co z tą wiedzą zrobić ?

Artykuły
i porady

error: Content is protected !!