Jak rozjaśnić ciemne mieszkanie?

Jasne, dobrze oświetlone mieszkanie wydaje się bardziej przestronne i przyjemne. Najlepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie do wnętrza jak największej ilości naturalnego światła. Problemem wielu mieszkań są jednak małe okna, przez które do mieszkania dociera niewiele promieni słonecznych. Co zrobić, aby ciemne mieszkanie wydawało się jaśniejsze, większe i bardziej przyjazne? Wystarczy pamiętać o kilku praktycznych wskazówkach, stosowanych nie tylko podczas aranżacji mieszkań, ale również projektowania biur czy restauracji.

Mieszkanie pełne światła

Bardzo dobry efekt możemy osiągnąć przez zmianę koloru ścian i sufitu. Najlepiej sprawdzi się biały kolor, jednak podobny rezultat osiągniemy także dzięki barwie kości słoniowej, kremowej lub waniliowej oraz jasnym, chłodnym odcieniom. Dobrym pomysłem jest wybranie farby z lśniącymi drobinkami, które odbijają światło. W niektórych pomieszczeniach rezultat rozjaśnienia wnętrza osiągniemy dzięki pokryciu jednej ze ścian tapetą z jasnym, pogodnym wzorem. Bardzo skutecznym sposobem na rozjaśnienie ciemnego wnętrza jest także jasna podłoga. Najlepszy efekt da podłoga z pobielonych desek, ale panele w jasnym kolorze również będą odpowiednie. Co zrobić, jeśli nie mamy możliwości zmiany ciemnej podłogi? W takiej sytuacji możemy nakryć ją dywanem lub wykładziną o jasnym kolorze.

Podstawą dobrze oświetlonych pomieszczeń jest jak najlepszy dostęp naturalnego światła. W ciemnych wnętrzach warto zrezygnować z ciężkich firan i zasłon, które zatrzymują promienie słoneczne. Należy zastąpić je jasnymi roletami lub lekkimi, zwiewnymi firankami. Drugim krokiem jest dobranie źródeł sztucznego światła. Najlepiej zdecydować się na lampy z jasnymi lub transparentnymi kloszami. Praktycznym pomysłem jest umieszczenie w suficie lampek halogenowych, które rozświetlą najciemniejsze pomieszczenie.

Istotną rolę odgrywają meble i dodatki. Umeblowanie powinno mieć jasne kolory i lśniące fronty, które będą odbijać światło, a także lekką konstrukcję, która nie „obciąży” wnętrza. Bardzo ważnym dodatkiem jest lustro, które odbija promienie i optycznie powiększa pomieszczenie. Ciekawą alternatywą są folie lustrzane lub zwierciadła umieszczone na powierzchni mebli.

 

 

Artykuły
i porady

error: Content is protected !!