Jak urządzić idealne biuro?

W miejscu pracy spędzamy znaczną część każdego dnia, dlatego tak ważne jest stworzenie pracownikom dobrych warunków do wykonywania codziennych zadań. Kwestia ta ma znaczenie zarówno dla pracowników fizycznych, jak i biurowych. Mogłoby się wydawać, że urządzenie biura nie jest skomplikowanym zadaniem, jednak aranżacja przestrzeni biurowej to coś więcej, niż wybór kolorów na ścianę, mebli, monitorów czy drukarek. Owszem, należy zadbać o jego wygląd, ale ergonomia jest równie ważna. Należy pamiętać, że pracownicy biurowi, którzy po kilka godzin spędzają przy biurku, potrzebują również przestrzeni, która sprzyja wyciszeniu czy pomaga się skupić.

Poza tym biuro jest nie tylko miejscem pracy – często pełni funkcje reprezentacyjne. Warto zadbać, aby pomieszczenie biurowe było urządzone ze smakiem oraz aby w pewien sposób odzwierciedlało działalność firmy. Wielu zarządzających przedsiębiorstwem lub instytucją decyduje się na pomoc profesjonalnego architekta wnętrz. Jest to bardzo dobra inwestycja, ponieważ przestrzeń biurowa urządzona przez specjalistę od samego początku jest zaaranżowana funkcjonalnie, estetycznie i zgodnie z obowiązującymi trendami estetycznymi oraz przepisami BHP.

Aranżacja biura – podstawowe zasady

Praca w ciasnej przestrzeni zdecydowanie obniża komfort pracownika, dlatego należy zadbać o odpowiednią ilość miejsca na każde stanowisko. Minimalna wielkość tej przestrzeni została dokładnie określona w przepisach dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. Zgodnie z tymi zasadami, na każdego pracownika powinno przypadać 13 metrów sześciennych objętości pomieszczenia oraz 2 metry kwadratowe podłogi. Sprzyja to skupieniu i lepszemu wykonywaniu obowiązków.

Kolejnym ważnym elementem każdego biura są meble. Można dostosować je do stylu wnętrza, jednak nie jest to jedyny i najważniejszy czynnik, szczególnie w przypadku biurek i krzeseł, które powinny charakteryzować się przede wszystkim ergonomią. Niewłaściwie dobrane sprzęty zmniejszają komfort pracy i mają zły wpływ na zdrowie pracowników. W biurze niezbędne są też półki i szafki.

Oświetlenie – to następny ważny element przestrzeni biurowej. W miarę możliwości powinna docierać do niej jak największa ilość naturalnego światła. Niezbędne jest również sztuczne oświetlenie, czyli lampy. Według przepisów BHP natężenie strumienia światła w biurze nie może być niższe od 500 luksów.

Kreatywne biuro

Wbrew pozorom przestrzeń biurowa nie musi być nudna! Wprost przeciwnie, kreatywnie urządzone biuro stymuluje do twórczego myślenia. Są różne sposoby, aby to miejsce wyglądało ciekawie – można do niego dodać kolory, wzory, oryginalne elementy wyposażenia lub rośliny. Takie rozwiązania poprawiają klimat w biurze, jednak trzeba przy tym uważać, aby nie pozbawiły biura profesjonalnego charakteru. Profesjonalny projektant wnętrz najlepiej poradzi sobie z połączeniem tych aspektów.

Artykuły
i porady

error: Content is protected !!