Ślepa kuchnia – jak poradzić sobie z aranżacją takiego pomieszczenia? Kuchnię bez okna bardzo często możemy spotkać w starszych mieszkaniach. Takie wnętrza są zwykle ciemne, wąskie, niewymiarowe i bardzo trudne w aranżacji. Jednak nawet ślepa kuchnia może stać się funkcjonalna i wygodna oraz zyskać świeży, nowoczesny styl. Są sposoby, dzięki którym wnętrze bez okna będzie jaśniejsze i bardziej przestronne.
Pomysły na kuchnię bez okna
Jednym ze sposobów na ślepą kuchnię jest mała rewolucja w mieszkaniu. Jeśli kuchnia sąsiaduje z salonem i wnętrz nie dzieli ściana nośna, obydwa pomieszczenia można połączyć. Salon z aneksem kuchennym to obecnie bardzo modne rozwiązanie, często stosowane w nowoczesnym budownictwie. W ten sposób oszczędzamy miejsce. Połączenie kuchni z salonem szczególnie spodoba się osobom towarzyskim, które lubią organizować spotkania w gronie znajomych i rodziny.
Wyburzenie ściany nie zawsze jest możliwe. W takiej sytuacji musimy poradzić sobie ze ślepą kuchnią w inny sposób. Na początek – kolor ścian. W małym, pozbawionym okien wnętrzu, najlepiej sprawdzą się jasne barwy, które dodatkowo nie przytłoczą pomieszczenia – taką rolę dobrze spełniają szarości, pastele i klasyczna biel. Unikajmy dużej liczby akcesoriów, które mogą dawać wrażenie zagracenia. Metaliczne, lśniące sprzęty sprawią, że kuchnia nabierze nowoczesnego, sterylnego charakteru. Jeśli zależy nam na stworzeniu ciepłego i przytulnego wnętrza, wybierzmy akcesoria w jasnych, pastelowych odcieniach.
Co z zabudową kuchenną?
Meble również powinny być utrzymane w jasnej stylistyce. Postawmy na proste, pozbawione zbędnych elementów sprzęty. W ślepej kuchni śmiało możemy pozwolić sobie na blask, czyli meble z frontami o błyszczących drzwiczkach, które będą odbijać światło. Wykorzystajmy fakt, że w kuchni nie ma okna i wybierzmy zabudowę, która jak najpełniej pozwoli zagospodarować każdy centymetr pomieszczenia. W ślepych kuchniach, poza naturalnym światłem, często brakuje też przestrzeni, dlatego zabudowa kuchenna może sięgać od podłogi do sufitu.
Oświetlenie
Światło, a raczej jego brak, to największe wyzwanie, z jakim musi poradzić sobie właściciel ślepej kuchni. Proporcje takiego pomieszczenia poprawimy, jeśli główne oświetlenie umieścimy przy wejściu do długiej kuchni, a po drugiej stronie umieścimy światło punktowe. W kuchni bez okna konieczne jest zamontowanie kilku źródeł światła, poza główną lampą. Dodatkowe lampy warto zamieścić nad blatami, w formie oświetlenia podszafkowego. W kuchni ciemnej światło powinno mieć barwę ciepłą, do jasnych wnętrz wybieramy chłodniejsze.