Styl postindustrialny doskonale pasuje do przestrzeni biurowej. Jest nowoczesny i funkcjonalny. Wnętrza urządzone w tej stylistyce prezentują się elegancko i profesjonalnie. To dlatego właściciele firm tak często decydują się na urządzenie biura w przestrzeni postindustrialnej. Jak połączyć charakter takiego miejsca pracy z bardzo nowoczesną stylistyką i obowiązującymi przepisami BHP?
Cechą charakterystyczną stylu postindustrialnego jest otwartość. Wnętrza zaaranżowane w takiej stylistyce nie mają typowych ścian działowych, a przestrzeń podzielona jest na strefy, w których przenikają się rożne obszary życia (i pracy). W związku z tym inne pomieszczenia, na przykład kuchnia, wydzielone są z ogólnej przestrzeni. Wysokie sufity dają wrażenie jeszcze większej otwartości. W biurach taki układ wpływa na styl pracy, nastawiony przede wszystkim na ciągłą współpracę i wymianę pomysłów. Poszczególne strefy powinny być urządzone w taki sposób, aby pobudzać kreatywność i sprzyjać myśleniu koncepcyjnemu. Te idee odzwierciedla oszczędność kolorów. W kolorystyce przestrzeni postindustrialnej dominuje biel i szarość, wzbogacona przez kolorowe elementy, takie jak na przykład kanapa, fotele lub inne meble w futurystycznym stylu, o czystej, prostej formie.
Materiały w nowoczesnym biurze
W przestrzeni urządzonej w stylu postindustrialnym dominują surowe materiały – beton, cegły i stal. Cieplejszego charakteru wnętrzu dodadzą drewniane akcenty lub dywan, jednak w niewielkiej ilości, która nie zaburzy nowoczesnego charakteru wnętrza. Dobrym pomysłem jest zastosowanie szkła, które ma nowoczesny charakter, a jednocześnie jest lekkie – na przykład ścianki z luksferów to dobry sposób na podział wnętrza, bez zaburzenia otwartości przestrzeni. Natomiast pełne ściany ze szkła mogą posłużyć na przykład do wydzielenia sali konferencyjnej. Wnętrze biura pozostaje otwarte, jednak uczestnicy spotkań mają zapewnioną ciszę i spokój.
Metalowe i szklane powierzchnie mają jeszcze inną zaletę, odbijają światło, co w połączeniu z jasnymi ścianami w wizualny sposób powiększa pomieszczenie.
Aranżacja biura w przestrzeni postindustrialnej to duże wyzwanie. Urządzenie takiego wnętrza wymaga dużego wyczucia, ale również sporej dawki kreatywności. Autor projektu takiego biura powinien wiedzieć, kiedy postępować zgodnie z uniwersalnymi zasadami aranżacji wnętrz, a kiedy pozwolić sobie na bardziej fantazyjne pomysły.
Dzięki wykonaniu wizualizacji biura możemy bardzo łatwo przekonać się, jak twórcze pomysły będą prezentowały się w trójwymiarowej przestrzeni. Połączenie umiejętności doświadczonego architekta wnętrz z profesjonalnym sposobem przedstawienia projektu pozwala osiągnąć znakomity efekt – postindustrialne biuro przyszłości.