Czym jest projekt koncepcyjny?

Każdy projekt złożony jest z różnych etapów. Podobnie jest w przypadku projektowania budynku lub wnętrza – na początku wykonuje się projekt wstępny, następnie budowlany, który jest jego rozszerzeniem.

Wykonywany jest również projekt przetargowy, który służy do wyłonienia wykonawcy, a także projekt wykonawczy, który zawiera szczegółowe, zatwierdzone plany budowy. Warto bliżej przyjrzeć się pierwszej z faz projektowania – jest to projekt wstępny, określany również jako koncepcyjny. Choć zawarte w nim założenia i idee często ulegają zmianom w dalszych etapach, to właśnie faza koncepcyjna wyznacza główny kierunek, w jakim pójdą prace projektowe.

Jak powstaje i co zawiera projekt koncepcyjny?

Koncepcyjny, czyli wstępny projekt, to niezbędna faza projektowania, swego rodzaju punkt odniesienia, wokół którego powstają dalsze założenia. Projekt koncepcyjny to zwykle zbiór rysunków zawierających podstawowe elementy wyposażenia każdego wnętrza. Na tym etapie powinny być widoczne idee i założenia projektanta wnętrza lub budynku. Projekt wstępny pokazuje zwykle możliwości i pomysły twórcy, na przykład funkcjonalne rozmieszczenie mebli i sprzętów, ale również dobór elementów wykończeniowych takich jak płytki, panele, kolory farb. Służy on przede wszystkim do przedstawienia go zleceniodawcy, który na jego podstawie może stworzyć sobie lepsze wyobrażenie wnętrza i jego potencjału. Projekt koncepcyjny to także najlepszy moment na ustalenie dalszego planu działań. Czynności takie jak na przykład wyburzenie i zmiana układu ścian powinny zostać ustalone jak najwcześniej – wstępny projekt jest na to najlepszym momentem.

Projekt koncepcyjny powinien być elementem komunikacji między projektantem a zamawiającym. Zaproponowane rozwiązania stanowią dobry punkt wyjścia do dokładnego ustalenia potrzeb i wymagań klienta, które na etapie rozmów nie zawsze są jasno ustalone. Projekt koncepcyjny jest skierowany do osoby zamawiającej, więc powinien być zrozumiały, jak najbardziej jasny i czytelny. Może być on oparty również na inspirujących zdjęciach istniejących wnętrz, które z pewnością będą dla zleceniodawcy bardziej przejrzyste i pomogą zobrazować pomysły projektanta.

Artykuły
i porady

error: Content is protected !!